Rak prostaty, czyli niezwykle cichy zabójca. Statystyki są bezlitosne

2024-06-25, 15:33

- To jest nowotwór związany z wiekiem. Gdyby mężczyźni mieli szczęście dożyć setki, 90 proc. z nich miałoby raka prostaty - powiedział Polskiemu Radiu onkolog kliniczny doktor Jakub Żołnierek.

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn. - W Polsce oficjalne dane mówią o 22 tys. nowych zachorowań rocznie, ale eksperci uważają, że dane te są niedoszacowane i chorych jest nawet 25 tys. - powiedział dr Jakub Żołnierek z Narodowego Instytutu Onkologii.

Dodał, że jednym z głównych czynników rozwoju raka prostaty jest wiek - powyżej 50. lat i więcej. Podkreślił, że pytanie mężczyzny, który jest w wieku dojrzałym: "Czy zachoruje na prostatę?" - jest nieaktualne. Powinno się pytać: "Kiedy zachoruję i czy rozpoznam chorobę odpowiednio wcześnie?".

Posłuchaj

25 tys. zachorowań rocznie. Dr Jakub Żołnierek o raku prostaty (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Rak prostaty. Jakie są najczęstsze objawy?

Podstawowe objawy raka prostaty to: problemy z oddawaniem moczu, częste oddawanie moczu, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, przerywany strumień i trudność w rozpoczęciu mikcji.

Dr Żołnierek dodał, że blisko 10 proc. raków prostaty jest uwarunkowanych genetyczną mutacją BRCA2 i BRC1 - która odpowiada u kobiet za raka piersi i jajnika.

REKLAMA

Podstępny rak prostaty. "Guzy są bardziej złośliwe"

- Guzy, które rozwijają się na podłożu tych mutacji, są bardziej agresywne, rosną szybciej i rozpoznawane są już w młodszym wieku i na wyższym stopniu zaawansowania. Są bardziej złośliwe i słabiej poddają się klasycznym formom leczenia raka prostaty. One wymagają specyficznej terapii celowanej, która jest dostępna i może wydłużyć czas przeżycia pacjenta - mówił dr Żołnierek.

Niestety, dostęp do badań molekularnych jest ograniczony. Z refundacją mogą je zlecać i wykonywać tylko szpitale, które mają podpisany kontrakt z NFZ na takie badania.

W Polsce zaledwie 20 proc. przypadków raka prostaty jest rozpoznawanych na wczesnym etapie, kiedy nie ma przerzutów i jest szansa na całkowite wyleczenie.

Czytaj także:

IAR/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej